Zapytaj Eksperta – Zdrowie

Zapytaj Eksperta – Zdrowie

Odpowiada Piotr Nowak

wielokrotny medalista zawodów w kulturystyce

TAJEMNICZY TESTOSTERON

Mam 32 lata, trenuję od kilku lat na siłowni, rekreacyjnie. Ostatnio zrobiłem sobie badanie poziomu testosteronu i wyszło mi 1410 ng/dl, podczas gdy norma jest do 827 ng/dl. Nie biorę i nigdy nie brałem sterydów. Nie korzystam z żadnych pobudzaczy testosteronowych. Nie mam nowotworu jąder. W zasadzie powinienem się cieszyć z naturalnie wysokiego poziomu tego hormonu. Sęk jednak w tym, że nie widzę żadnych korzyści, jakie powinienem przy tym mieć. Nie dysponuję wyjątkową wrodzoną siłą, nie mam atletycznej budowy, nie mam ponadprzeciętnego popędu płciowego. Słowem, nie widać tego wysokiego testosteronu. Jak to wytłumaczyć?

Krak

PN > Na pewno nie raz słyszałeś, a jeśli nie, to można sporo o tym przeczytać w literaturze fachowej, że testosteron występuje w organizmie w formie wolnej i związanej z pewnymi białkami (globulinami i albuminami). Aktywna biologicznie jest forma wolnego testosteronu i ona jest tu najważniejszym wykładnikiem. Zwykle wynosi ona tylko kilka procent całości. Reszta, związana, jest mniej istotna. Poziom testosteronu, jaki zbadałeś u siebie, to poziom całkowity. Takie badanie wykonuje się standardowo, bo daje zwykle wiarygodne ogólne spojrzenie określające stan naszych gonad. Dopiero gdy jest coś nie tak (za niski albo za wysoki), sięga się po szczegółowe badania określające poziom testosteronu związanego i tego wolnego, a także innych hormonów mających wpływ na wytwarzanie testosteronu (gonadotropin, tarczycy, nadnerczy).

Sytuacja występująca u ciebie świadczy o tym, że jądra pracują aż za dobrze, ale większość tej pracy idzie w gwizdek, bo najprawdopodobniej ilość tego wolnego testosteronu nie odbiega od normy. Reszta jego jest związana. Nie jest to żaden proces chorobowy. Tak czasem się zdarza, a problem jest w tym, że nie bardzo da się jakimś złotym środkiem zamienić testosteron związany z białkami na ten, o który nam chodzi, czyli właśnie w stanie wolnym. Wtedy forma by szła jak burza.

Chociaż istnieją mężczyźni, którzy podobnie jak ty mają wrodzony wysoki poziom testosteronu, ale ta jego wolna forma też jest wysoko ponad normę. I wtedy jest to zauważalne. Charakteryzuje ich grubszy i twardszy układ kostny, atletyczna budowa ciała, nie najwyższy wzrost, szybka utrata włosów na

głowie przy obfitym zaroście na ciele (choć to może też być podyktowane genetycznie) i ponadprzeciętna siła oraz popęd płciowy. Ale bez nadmiernie rozwiniętych narządów płciowych (czego niektórzy by się tu spodziewali) To akurat podyktowane jest innymi czynnikami.

Dodatkowymi cechami występującymi przy takich anomaliach są jeszcze charakterystycznie wyglądające ostre rysy twarzy, zazwyczaj niezbyt wysoki poziom inteligencji i skłonność do złych, agresywnych, niezbyt mądrych zachowań. Pozdrawiam.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments