Ocieplanie pianką PUR „z bliska”

Ocieplanie pianką PUR „z bliska”

Ocieplanie budynków pianą poliuretanową metodą natryskową to technologia znana i powszechnie stosowana niemal od sześćdziesięciu lat. Specjaliści z całego świata, nie tylko z Polski czy Europy, ale również Stanów Zjednoczonych, doceniają ją głównie za sprawą szeregu właściwości zwiększających komfort użytkowania budynków.

Piana PUR – właściwości

Pianka poliuretanowa wykorzystywana jest powszechnie jako warstwa izolująca. Substancja ta stanowi połączenie poliolu oraz izocynianianu, które za sprawą reakcji chemicznej i ciśnienia wytworzonego w specjalnym urządzeniu tworzą charakterystyczną pianę. Piana ta, zaraz po aplikacji, zwiększa swoją obecność, a następnie twardnieje, tworząc solidną warstwę odporną na działanie wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych. Piana poliuretanowa jest w pełni bezpieczna dla ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Warto podkreślić, że dzięki swoim właściwościom sprawdzi się także w przypadku alergików.

Po co nam izolacja natryskowa?

Piana poliuretanowa aplikowana za pomocą metody natryskowej to jedna z niewielu dostępny na rynku form izolacji, która w maksymalnym zakresie poprawia ekonomiczność budynku, a także wzmacnia jego konstrukcję. Może być ona stosowana nie tylko do ocieplania, ale również docieplania powierzchni. Niewątpliwą zaletą izolacji natryskowej jest to, iż sprawdzi się ona zarówno w przypadku budynków nowopowstających, nieruchomości nowych oraz modernizowanych, a także budynków starszych, niezależnie od ich przeznaczenia. Ocieplanie natryskowe może zostać wykonane niemal na całej powierzchni, jak również na poszczególnych elementach:

  • Ocieplanie bądź docieplanie pianką PUR dachu;
  • Ocieplanie bądź docieplanie pianką PUR poddasza;
  • Ocieplanie bądź docieplanie pianką PUR ścian.

Jak wygląda to w praktyce?

Niektórzy twierdzą, że ocieplanie czy docieplanie budynków pianką PUR jest zabiegiem prostym, szybkim i nieskomplikowanym. Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od umiejętności oraz doświadczenia firmy wykonawczej. Nie jest możliwe wykonanie odpowiedniej, bezpiecznej i skutecznej izolacji samemu bez odpowiednich narzędzi. Prawidłowe wykonanie instalacji piany zasadniczo zależne jest od dwóch czynników: ustawień maszyny oraz warunków atmosferycznych panujących w danym miejscu pracy.

Zalety ocieplania natryskowego

  1. Znacznie niższy współczynnik przewodzenia ciepła, aniżeli w przypadku wełny czy styropianu, przy jednoczesnym zmniejszeniu grubości izolacji;
  2. Lekka izolacja pianką PUR nie tylko nie obciąża konstrukcji, ale ją wzmacnia;
  3. Pianka PUR cechuje się świetną przyczepnością niemal do każdego podłoża;
  4. Czas wykonywania izolacji natryskowej jest znacznie krótszy, aniżeli montażu innej formy izolacji;
  5. Piana PUR wykazuje dużą odporność na rozpuszczalniki organiczne, kwasy i zasady;
  6. Izolacja natryskowa chroni konstrukcje metalowe przed korozją, zaś konstrukcje drewniane przed grzybem i pleśnią;
  7. Jest bezpieczna dla alergików – nie pyli się.
Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments