Izolacja natryskowa – ocieplanie pianką od A do Z

Izolacja natryskowa – ocieplanie pianką od A do Z

Co to jest ta ‘pianka poliuretanowa’ i dlaczego metoda z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością? Ocieplanie budynków pianką poliuretanową, a więc izolacja natryskowa zyskała w ostatnim czasie grono zwolenników i to nie tylko w Polsce. Od przeszło sześćdziesięciu lat technologia ocieplania budynków pianą dominuje w USA oraz Kanadzie. Mimo że mamy już XXI wiek, metoda ta nadal wiedzie prym. Dlaczego?

Połączenie nowoczesnej technologii, zaawansowanej techniki oraz wieloletniego doświadczenia pozwala tworzyć optymalne dla budownictwa (nie tylko mieszkaniowego) rozwiązania, które przekładają się na komfort ich użytkowania. Unowocześniona piana poliuretanowa zapewnia maksymalną termo oraz hydroizolację. Oczywiście, wiele zależy od rodzaju pianki PUR – wszak do wyboru mamy nie tylko typ otwarto-bądź zamknięto komórkowy. Aby docenić technologię izolacji natryskowej pianką, należy zgłębić się we właściwości oraz parametry materiału, który planujemy wykorzystać jako „ocieplenie”.

Pianka PUR – o co chodzi?

Pianka PUR jako warstwa izolująca wykorzystywana jest w niemal każdych warunkach. Połączenie poliolu oraz izocynianianu w wyniku reakcji chemicznej i ciśnienia wytworzonego w reaktorze natryskowym tworzy specjalną pianę, która dopiero po aplikacji wyraźnie zwiększa swoją objętość, a następnie twardnieje. Finalnie otrzymujemy solidną powłokę odporną na szeroko pojęte warunki zewnętrzne. Wbrew pozorom, piana PUR jest w pełni bezpieczna – nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale również dla środowiska.

Izolacja natryskowa – po co i dlaczego?

Po co nam izolacja natryskowa? Te pytanie jest stosunkowo proste. A po co zakładamy zimą kurtkę czy cieplejszy sweter? Zasada działania jest podobna. Izolacja, jak sama nazwa wskazuje, ma zadanie ‘izolować’ – w przypadku pianki poliuretanowej od środowiska zewnętrznego, czyli warunków panujących poza izolowanym budynkiem. Izolacja natryskowa tworzy szczelną barierę zabezpieczającą przed utratą ewentualnego ciepła z pomieszczenia, a także służącą dociepleniu. Pianka nie tylko optymalizuje temperaturę niezależnie od pór roku, ale również optymalizuje poziom wilgoci. Nie da się również ukryć, że izolacja natryskowa to świetny sposób na poprawę ogólnej ekonomiczności budynku. W niektórych przypadkach sprawdzi się także przy wzmocnieniu konstrukcji.

Niewątpliwym plusem izolacji natryskowej jest to, że może być stosowana nie tylko w nowopowstających budynkach, ale również starszych konstrukcjach, niezależnie od przeznaczenia.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments