Dietetyka – suplementy i witaminy

Dietetyka – suplementy  i witaminy

Naturalne diuretyki

Często są podstawowym składnikiem suplementów, wspomagających redukcję tkanki tłuczowej. W aptekach są sprzedawane pod nazwą „herbatek moczopędnych”. Używa się w tym celu brzozy, wilżyny ciernistej, pietruszki, południowoamerykańskiej rośliny, zwanej Bachu i innych. Jeśli będziecie je stosować, musicie dużo pić i przyjmować dostateczne ilości potasu i magnezu.

Owoce i warzywa o działaniu moczopędnym

Między innymi: melony, ogórki, winogrona, jabłka, szparagi.

Naturalne laksatywy.

Spalanie tłuszczów

Spalanie tłuszczów

Środki przeczyszczające pochodzenia roślinnego mogą być (nie uwzględnionym na etykiecie) składnikiem „herbatek odchudzających”. W wielu przypadkach daje to pozytywny efekt, albowiem kobiety często cierpią na chroniczne zaparcia. Niektóre naturalne produkty mają właściwości uzależniające – na przykład Senna. Idealne są nasiona lnu. W przypadku uporczywych zaparć nie wolno stosować błonnika roślinnego, błonnika z owoców można używać tylko w ograniczonym zakresie. Dobra na zaparcia jest w takim przypadku lewatywa i narzędzie zwane „hydrokolonem”.

 

Guarana

Roślina, zawierająca przede wszystkim kofeinę oraz inne interesujące i użyteczne substancje, zwane guaranozydami. O dziwo nie bywa składnikiem „spalaczy”. Jest odpowiednia także dla osób, które mają nieznacznie podwyższone ciśnienie.

Kola prawdziwa

Tak samo jak Guarana zawiera kofeinę, ale w mieszankach substancji używanych w „spalaczach tłuszczów” występuje rzadko.

Gotu Kola

Jest to roślina bardzo interesująca, ale z zupełnie innych powodów niż redukcja tkanki tłuszczowej. Ma bardzo silne właściwości pobudzające.

Enzymy

Stosuje się przede wszystkim bromelainę (najczęściej w formie „ananas drops” lub jako składnik kompleksowego produktu, zawierającego inne enzymy pochodzenia roślinnego). Odpowiednia jest również papaina (w formie świeżej papai). Idealne efekty dają enzymy pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim lipaza trzustkowa, która oczyszcza przewód jelitowy.

Kwas hydroksycytrynowy

Substancja pochodzenia roślinnego z rośliny Garcinia cambogia, ekstrakt oznacza się jako HCA. Blokuje syntezę tłuszczów.

Cholina

Jest składnikiem lecytyny (lecytyna to fosfatydylocholina, pokrewny jest fosfaty-dyloinozitol). Jest najczęściej używanym „spalaczem”, ma działanie wspierające i pośrednie, ponieważ wpływa na aktywność mózgu poprzez produkcję acetylocholiny oraz wspomaga endogenną produkcję lecytyny jako aktywnego składnika błon komórkowych, których pracę poprawia. Jest antystresorem, wspomaga pracę mózgu.

Inozytol

Podobnie jak cholina jest aktywny w mózgu, a także w mięśniach.

Inozytol

Podobnie jak cholina jest aktywny w mózgu, a także w mięśniach.

Betaina HC1

Powstaje w drodze przemiany z choliny, jest składnikiem spalaczy tłuszczów, motywem jest jednak zwiększenie degradacji konsumowanych protein. Jeśli w jednej dawce jest jej więcej niż 100 mg, może dojść do podrażnienia żołądka.

Tłuszcze MCT

Są używane w zastępstwie tłuszczów przede wszystkim w sporcie. Dobre efekty można uzyskać łącząc proteiny, tłuszcze MCT i błonnik w formie napoju.

Spirulina

Nie bywa składnikiem środków redukcyjnych. Jest to rzęsa słodkowodna, zawierająca zwiększone ilości aminokwasu fenyloalaniny. Efekt jest niewielki, ponieważ nie da się spożywać jej w dostatecznych ilościach.

L-Fenyloalanina

Efekt tego aminokwasu nie jest bezpośredni. Dla niektórych osób może być ryzykowna (fenyloketonuria i wysokie ciśnienie krwi). Ogranicza uczucie głodu i tonizuje, zwiększa apetyt na seks.

Chrom

Jest użyteczny dla diabetyków drugiego typu, ponieważ utrzymuje poziom cukru we krwi, przeciwdziała wahaniom poziomu insuliny i normalizuje (zwiększa) przemianę tłuszczów. Wydaje się, że obniża poziom cholesterolu.

Zielona herbata

Bardzo efektywny środek (antyoksydant a równocześnie diuretyk oraz środek tonizujący),

Chitosan

Zmielone muszle skorupiaków morskich. Charakteryzują się wysoką absorbcją tłuszczu, który jest „zasysany” z substancji trawionych w jelicie i następnie nie może przedostać się do obiegu krwi (a raczej najpierw do limfy). Można zastosować nawet „aktywny węgiel” z apteki.

Synefryna

Zamiennik efedryny. Do tej pory dopuszczony do wolnej sprzedaży w formie suplementu. Wspomaga pracę obiegu krwi i zwiększa intensywność pocenia, poprzez oddziaływanie na przemianę materii.

Jabłczan cytrulliny

Aminokwas jest wiązany z kwasem organicznym, czasami używa się mieszanki obojga. Jedna z wyjątkowo efektywnych kombinacji.

Dr Petr Fort

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments