Psychoterapia to nie powód do wstydu..

Psychoterapia to nie powód do wstydu..

Czym jest psychoterapia?

Mówiąc w skrócie, jest to szereg metod, które psycholog stosuje w celu poprawy zdrowia psychicznego pacjenta, ale również pomocy w takich kwestiach jak np.: nawiązywanie kontaktów, pokonanie nieśmiałości, walka z brakiem asertywności itp.

Psychoterapia może być:

– indywidualna

–  rodzinna

– grupowa

Zależnie od problemu pacjenta psycholog lub psychiatra doradza, z jakiej formy psychoterapii pacjent powinien skorzystać.

Każda ma swe zalety. Na przykład w przypadku alkoholizmu spotkania w grupie są bardzo pomocne: poznaje się doświadczenia osób będących w podobnej sytuacji, zmagających się z takim samym problemem, jest wzajemne wsparcie, można poznać metody radzenia sobie z problemem stosowane przez innych uczestników.

Jeżeli ktoś obawia się dzielić swoimi problemami z większą grupą, pomocna jest psychoterapia indywidualna.

W przypadku gdy pacjent walczy z nieśmiałością, psychoterapia grupowa jest dobrą okazją, by ją przełamywać, a z drugiej strony, jeśli to dla kogoś zbyt duże wyzwanie może on skorzystać z psychoterapii indywidualnej.

Jako że jest wiele metod psychoterapii każdy znajdzie coś dla siebie.

Mamy, chociażby: psychoterapię behawioralną, poznawczą, poznawczo-behawioralną, gestalt, strukturalną. W dodatku każda z odmian ma różne warianty, np. jedną z form terapii poznawczej jest terapia mindfulness.

W żadnym wypadku nie należy uważać jej za powód do wstydu, ponieważ tak jak dbamy o nasze ciało i jego zdrowie, tak trzeba zadbać o swoją psychikę i jej dobrą kondycję.

W każdym mieście jest wiele gabinetów psychoterapii również w Olsztynie.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments