Preparaty BCAA: skład, działanie, proporcje i dawkowanie

Preparaty BCAA: skład, działanie, proporcje i dawkowanie

BCAA to aminokwasy rozgałęzione (z języka angielskiego: branched-chain amino acids). Ze względu na swoje właściwości są niezwykle popularnym suplementem wśród sportowców i osób odchudzających się.

Preparaty BCAA – skład i działanie

BCAA

BCAA

BCAA składają się w zasadzie z trzech aminokwasów rozgałęzionych, tj. leucyny, waliny oraz izoleucyny. Aminokwasy te hamują działanie hormonu odpowiedzialnego za rozpad tkanki mięśniowej, czyli działają antykatabolicznie. Dodatkowo, leucyna zwiększa syntezę białek w tkance mięśniowej, walina reguluje pozyskiwanie energii w mięśniach, a izoleucyna wpływa na regulację poziomu cukru we krwi. BCAA są egzogenne, co oznacza, że ludzki organizm sam nie potrafi ich wyprodukować. Konieczna jest zatem ich suplementacja.

BCAA są wykorzystywane najczęściej przez sportowców ćwiczących na siłowni. Ich działanie antykataboliczne sprawia, że łatwiej pozbyć się nadmiarowej tkanki tłuszczowej nie tracąc jednocześnie masy mięśniowej. Suplementacja BCAA ułatwia treningi. Zwiększa wytrzymałość mięśni a jednocześnie je chroni. Tym samym sprawia, że trening może być bardziej intensywny, a więc i bardziej efektywny. Aminokwasy BCAA ułatwiają też regenerację, która przebiega szybciej i skuteczniej.

Preparaty BCAA – proporcje i dawkowanie

Dobre BCAA to najczęściej suplementy diety w proporcjach: 2:1:1 (leucyna, izoleucyna, walina). Zdarzają się również preparaty oparte na proporcji 4:1:1, jednak dla początkujących polecane są te podstawowe. Suplement przyjmuje się zwykle w dawce 1-1,5 grama w stosunku do 10 kg wagi. Preparaty z BCAA szybko się wchłaniają, dlatego też stosuje się je przed treningiem siłowym oraz bezpośrednio po jego zakończeniu. W dni bez treningu zaleca się przyjmować suplement dwukrotnie: raz rano oraz raz wieczorem.

Suplement BCAA występuje zarówno w formie proszku, który przed użyciem należy rozmieszać z wodą, jak również w postaci kapsułek. To wygodne rozwiązanie, gdyż zawiera już odmierzoną dawkę BCAA a nie zawiera dodatków smakowych, co występuje zwykle w formie sproszkowanej.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments