Ogrzewanie – rozpalamy ogień cz.3

Ogrzewanie – rozpalamy ogień cz.3

Stylistyka samych wkładów też jest rozmaita. Stalowe są zwykle droższe od żeliwnych, lżejsze i w nowocześniejszym wzornictwie. Modele z płaszczem wodnym produkuje się najczęściej ze stali. Ci, którzy zdecydują się na kominek z DGP, lub pozbawiony systemu rozprowadzania ciepła, mają do wyboru kominki stalowe i żeliwne.

Większość wkładów otwiera się na bok, ale ostatnio popularne stają się modele z szybą podnoszoną do góry (tzw. gilotyny) – bardziej przypominają otwarte paleniska i łatwiej wkładać do środka opał.

O CZYM PAMIĘTAĆ PODCZAS MONTAŻU?

Kominek

Kominek

Posadzka wokół kozy i kominka (nawet gdy palenisko jest zamknięte wewnątrz wkładu) powinna być wyłożona niepalnym materiałem- płytkami kamiennymi, ceramicznymi bądź blachą. W razie wypadnięcia żaru, zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ognia. Piec wolnostojący najlepiej ustawić na specjalnie wybudowanym podeście. Korpus urządzenia mocno się nagrzewa, zatem także ściany i strop w jego pobliżu należy zabezpieczyć przed wysoką temperaturą.

Trzeba też zadbać, by łatwopalne przedmioty oraz meble i inne sprzęty domowe były odsunięte od paleniska na odległość co najmniej 80 cm.

PODŁĄCZENIE KOZY

Jej montaż jest szybszy i łatwiejszy, niż kominka z wkładem. Należy jednak pamiętać o podłączeniu pieca do osobnego przewodu kominowego (o odpowiedniej średnicy).

Kozę można użytkować praktycznie od razu – nie wymaga bowiem wykonania obudowy. Rzadko zachodzi konieczność wzmocnienia stropu, ponieważ jest stosunkowo lekka (w porównaniu z obudowanym wkładem kominkowym). To wszystko pozytywnie przekłada się na koszty takiej inwestycji. Do ceny kozy dolicza się praktycznie tylko koszt usługi monterskiej oraz rury odprowadzającej dym.

Piec wolnostojący jest dobrym rozwiązaniem w gotowym domu – gdy istnieje obawa co do wytrzymałości podłoża, na którym ma stanąć urządzenie, albo gdy planujemy zmianę wystroju wnętrza, związaną w przeniesieniem kozy w inne miejsce.

MONTAŻ KOMINKA

Decyzję o jego instalacji najlepiej podjąć na wczesnym etapie budowy domu. Warto też poszukać instalatora z rekomendacjami, który weźmie na siebie odpowiedzialność za prawidłowe przeprowadzenie prac i ustali np., czy wkład ma pobierać powietrze do spalania z pomieszczenia, czy też odpowiednim przewodem z zewnątrz budynku (to ostatnie rozwiązanie nie powoduje wychładzania domu). Szczególnie montaż wkładu z płaszczem wodnym wymaga ze strony wykonawcy dużej wiedzy i doświadczenia; ze strony użytkownika natomiast -. odpowiedniej obsługi

Facebook Comments
1 comment

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments