Ogrzewanie – rozpalamy ogień cz.2

Ogrzewanie – rozpalamy ogień cz.2

Kominek z płaszczem wodnym pełni taką samą funkcję jak kocioł na paliwo stałe. Wkład zawiera wodny wymiennik ciepła. Woda krąży pomiędzy wymiennikiem a pozostałymi elementami instalacji centralnego ogrzewania, zasilając typowe grzejniki wodne bądź ogrzewanie podłogowe. Kominek tego typu pozwala na komfortowe ogrzewanie całego domu oraz na przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Jeśli jednak stanie pompa rozprowadzająca ciepło w instalacji, może dojść do zagotowania wody w płaszczu.

W większości wkładów pali się suchych drewnem drzew liściastych. Niektórzy producenci dopuszczają też brykiety drzewne, ewentualnie brykiety węgla brunatnego.

KTÓRE Z URZĄDZEŃ LEPIEJ SIĘ PREZENTUJE?

Kominek

Kominek

Wybór kominków i pieców wolnostojących jest dość duży – nietrudno więc dobrać model pasujący do stylu wnętrza. Jedne i drugie urządzenia mają żaroodporne szyby, które mogą być płaskie, półokrągłe (panoramiczne) bądź pryzmatyczne (trzy tafle pod różnym kątem), ze szprosami lub bez. W przypadku wkładów, przeszklone są często dwie lub nawet trzy ścianki. Szyby modeli narożnych ustawione są w kształt litery L. Na środku pomieszczeń (montaż wyspowy) efektownie prezentują się zaś kominki przeszklone na przestrzał.

WZORNICTWO PIECÓW

Odpowiednio dobrane urządzenie może być ozdobą wnętrza. W sprzedaży są modele o tradycyjnym i nowoczesnym wyglądzie, w rozmaitych kolorach – choć i zwykłe czarne piece dobrze grają z kolorystyką większości pomieszczeń. Kozę nietrudno też wpasować, bo zajmuje niewiele miejsca.

Do wyboru mamy modele żeliwne, stalowe oraz z ceramicznych paneli w różnym kolorze, przypominające dawne piece kaflowe. Te ostatnie przeżywają prawdziwy renesans – powracają w uwspółcześnionej wersji, łącząc stare rzemiosło zduńskie z nowoczesną techniką grzewczą.

RODZAJE WKŁADÓW I OBUDÓW

Jeśli chcemy mieć palenisko w niepowtarzalnej oprawie, zaprojektowanej specjalnie do naszego wnętrza, wybierzmy kominek z wkładem. Może on przypominać otwarte palenisko czy klasyczny piec, albo wtapiać się w płaszczyznę ściany, tak by było prosto i nowocześnie. W każdym przypadku do obudowania wkładu stosuje się nie palne materiały. Z kafli, cegły i niektórych rodzajów kamienia powstają tzw. obudowy ciepłe, które nagrzewają się i oddają ciepło całą powierzchnią. Obudowy zimne z założenia mają się nie nagrzewać, ponieważ wykonywane są z materiałów, które nie są na to odporne (np. ognioodpornych płyt g-k mocowanych do stelaża) lub producent nie gwarantuje takiej odporności. Dotyczy to większości obudów gotowych, dostępnych w marketach budowlanych. Są bardzo popularne, mają różne formy, ale pasują jedynie do wkładów o typowych wymiarach. Aby obudowa się nie nagrzewała, od środka musi być chroniona przed wysoką temperaturą za pomocą izolacji cieplnej (z wełny mineralnej, rozmaitych płyt izolacyjnych albo ocynkowanej blachy stalowej, działającej jak ekran odbijający ciepło).

 

Czytaj dalej: http://kopalniakedytow.pl/ogrzewanie-rozpalamy-ogien-cz-3/

Facebook Comments
1 comment

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments