Ogrzewanie – rozpalamy ogień cz.1

Ogrzewanie – rozpalamy ogień cz.1

PIEC WOLNOSTOJĄCY

Jeśli potrzebujemy urządzenia, które będzie niedrogie w eksploatacji i miejscowo wspomoże istniejący system grzewczy – wybierzmy kozę. Umożliwi ogrzewanie dużego pomieszczenia (zazwyczaj jest to pokój dzienny na parterze), a nawet całej kondygnacji – jeśli nie jest podzielona na osobne wnętrza. Potencjał pieca wykorzystamy najlepiej, ustawiając go centralnie na kondygnacji. Można również kupić model z turbiną, zapewniającą efektywne rozprowadzanie ciepła. Do ogrzewania dużych przestrzeni najlepsze są kozy żeliwne, które oddają ciepło całą powierzchnią. Warto wiedzieć, że elementem grzejnym jest także rura odprowadzająca dym do komina. Na rynku znajdziemy również piece, które przez system DGP lub układ c.o. ogrzeją cały dom (tak, jak kominek z wkładem), ale należą one do rzadkości i sporo kosztują.

Kominek

Kominek

W kozach najczęściej spala się drewno. Najlepsze jest suche drewno drzew liściastych – owocowych oraz brzozy, buku i grabu – sezonowane przez co najmniej 2 lata, o wilgotności do 20%. W niektórych modelach (wyposażonych w dodatkowy kosz) można spalać również węgiel.

Zakup urządzenia

Samodzielny zakup wkładu czy pieca w supermarkecie może przynieść opłakany skutek -zarówno w przypadku urządzenia stanowiącego istotny element w ogrzewaniu domu, jak i używanego okazjonalnie. Najlepiej skonsultować się z osobą, która zajmie się jego montażem.

Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania produktu. Wystrzegajmy się najtańszych, nieokreślonego producenta – lepiej wybrać mniejszy, prostszy model, ale marki obecnej na rynku od lat. Im dłuższy okres gwarancji, tym lepiej. Sprawdźmy jednak jej warunki – bywają tak sformułowane, że dochodzenie roszczeń jest praktycznie niemożliwe.

KOMINEK Z WKŁADEM

Niemniej jednak, piec nie ogrzeje domu równie skutecznie, co kominek wyposażony w szczelny wkład. Ten ostatni może służyć do efektywnego ogrzewania całego budynku – przy wykorzystaniu systemu kanałów powietrznych (DGP – dystrybucja gorącego powietrza) lub za pośrednictwem instalacji centralnego ogrzewania (wkłady z płaszczem wodnym). Kominek używany okazjonalnie, głównie do celów dekoracyjnych, nie musi być podłączony do żadnej z tych instalacji, ale będzie ogrzewał jedynie wnętrze, w którym zostanie zainstalowany i ewentualnie przyległe pomieszczenia (podobnie jak koza).

W systemie dystrybucji gorącego powietrza. pomiędzy gorącym wkładem kominkowym i jego obudową ogrzewane jest powietrze, które następnie przedostaje się kanałami do innych pomieszczeń. Jego ruch zachodzi samoczynnie (dzięki zjawisku konwekcji), ale może być też wspomagany poprzez wentylator. Na ścianach wnętrz widoczne są kratki nawiewne lub anemostaty, montowane na zakończeniach kanałów. Niestety, DGP wiąże się ze wzmożonym ruchem powietrza w domu, a więc przenoszeniem kurzu i pyłków – co nie jest korzystne dla alergików. Rzadko też pozwala uzyskać jednakowy komfort cieplny w całym budynku. Jego zaletą jest natomiast przynajmniej częściowa niewrażliwość na brak energii elektrycznej – jeśli nawet zatrzyma się wentylator, wkładowi nic się nie stanie.

Czytaj dalej: http://kopalniakedytow.pl/ogrzewanie-rozpalamy-ogien-cz-2/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments