Jakie stany wyróżniamy podczas snu?

Jakie stany wyróżniamy podczas snu?

Jakie stany wyróżniamy podczas snu?

Sen ma bardzo duże znaczenie w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co ciekawe, w jego trakcie występują dwa główne stany. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Stan NREM

Stan NREM (z ang. Non Rapide Eyes Movement) jest jednym z nich. Czym się cechuje? Warto zwrócić uwagę na fakt, że ten stan określany jest też jako zjawisko bez szybkiego ruchu gałek ocznych. Kiedy człowiek wchodzi w NREM ma sen głęboki i spokojny. Ciekawostką jest, że właśnie wtedy częstotliwość fal mózgowych jest najmniejsza. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że stan NREM dzieli się generalnie na cztery różne fazy. Pierwsza z nich to stan snu i jawy. Trwa ona tylko przez kilka minut. W czasie drugiej oraz trzeciej fazy sen zaczyna krok po kroku pogłębiać się. Jeśli chodzi o czwartą fazę, to właśnie wtedy sen jest najbardziej głęboki. W czasie tego etapu mózg bardzo dobrze regeneruje się biorąc pod uwagę poziom komórkowy. Jego aktywność zaś praktycznie całkowicie zanika.

 


FORSEN – Środek który pozwoli Ci przespać całą noc 


Stan REM

Wyróżniamy także stan REM (z ang. Rapide Eyes Movement). Jest on opisywany również jako stan z szybkimi ruchami gałek ocznych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w jego trakcie wytwarzane są marzenia senne. Mówimy wówczas wtedy o śnie aktywnym. Mózg w przeciwieństwie do poprzedniego stanu pracuje naprawdę bardzo aktywnie. Statystyki pokazują, że stan REM trwa około 25% całej nocy. Trzeba zwrócić uwagę, że w tym okresie dochodzi między innymi do uwrażliwienia receptorów, które następnego dnia odpowiadają za różne bodźce zewnętrzne.

Co zrobić, aby szybko zasypiać?

Według ekspertów oba stany mają naprawdę bardzo duże znaczenie dla organizmu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób stosuje rekomendowane suplementy na spokojny sen w przypadku problemów w tym temacie. Oparte na naturalnych składnikach preparaty wspomagają zasypianie i skracają czas potrzebny do wkroczenia w wyżej wymienione stany.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments