Jak wybrać wózek paletowy

Jak wybrać wózek paletowy

Wybór wózka pozornie może wydawać się prosty i nieproblematyczny. Jednak, gdy dochodzi do jego zakupu okazuje się, że producenci oferują tak szeroką gamę rozwiązań, że dokonanie wyboru bez posiadania odpowiedniej wiedzy jest niemożliwe. O czym należy wiedzieć by nie popełnić błędu? Wybranie odpowiedniego wózka paletowego może znacznie ułatwić i przyspieszyć pracę.

Czym się kierować?

Należy zadać sobie pytanie jakie mamy wymagania wobec takiego sprzętu.

  • Pierwszym prawdopodobnie najważniejszym jest określenie w jakich pomieszczeniach będzie poruszał się wózek. Paleciaki posiadają różną długość wideł. W ofercie sklepów można znaleźć takie o długości 800mm jak i 2500 mm. Krótkie wózki paletowe idealnie sprawdzają się w małych wąskich pomieszczeniach, gdzie trudno jest swobodnie nimi manewrować. Najdłuższe widły idealnie sprawdzają się do przewożenia dwóch palet jednocześnie, co może znacznie przyspieszyć pracę.
  • Drugą kluczową kwestią jest udźwig wózka paletowego. Najczęściej wynosi ona 2 tony. Zdarzają się wózki które podnoszą 500 kilogramów więcej, jednak w przypadku podnoszenia palet potencjał ten jest wykorzystywany bardzo rzadko. Ręczne wózki paletowe wysokie udźwigu najczęściej podnoszą około 1000 kilogramów. Co w zupełności wystarcza większości użytkowników.
  • Całkowita szerokość wózka wynosi najczęściej od 540 mm do 550 mm. W przypadku gdy potrzebujemy wózka paletowego, który będzie spełniał wymagania palet amerykańskich jego szerokość nie przekroczy 520 mm.
  • Wysokość wózka – obecnie na rynku istnieją dwa typy wózków; standardowe, których wysokość to około 80mm, bądź niestandardowe nazywane jako niskoprofilowe o wysokości 50mm
  • Wysokość podnoszenia – istnieją dwa rodzaje wozków. Pierwszy charakteryzuje wysokość podnoszenia palety na wysokość nie większą niż 20 centymetrów. Sprawdza się przy transportowaniu palety z miejsca na miejsce. Jednak gdy potrzebujemy wózka który będzie sięgał wyżej należy zakupić wózek wysokiego podnoszenia. Doskonale sprawdzają się w magazynach i ustawianiu palet na regałach.
Wózki paletowe

Wózki paletowe

Obecnie producenci oferują różne typy kół w które wyposażają wózki. Różnią się one twardością, ścieralnością, przyczepnością i oczywiście materiałem z którego są wykonane.

  • koła gumowe – cicho pracują, szybko się zużywają
  • koła nylonowe – trwałe przez niskie tarcie, pozostawiają ślady na podłodze
  • koła poliuretanowe – trwałe, twarde, znacznie głośniejsze od gumy czy vulkollanu
  • koła z vulkollanu – bardzo twałe wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne

Odpowiadając sobie na wszystkie pytania; do czego potrzebujemy wózek paletowy i gdzie będzie użytkowany. Po zakupie będziemy zadowoleni z wyboru mając pełną świadomość, że był to najlepszy wybór z możliwych dostępnych na rynku.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments