Jak prać buty

Jak prać buty

Zabrudzone buty można wyczyścić na kilka sposobów. Jeżeli zabrudzenia są nieduże, wystarczy przetrzeć je ręcznie z wykorzystaniem szmatki. W przypadku większych zabrudzeń wiele osób wrzuca buty do pralki. Czy jednak pranie butów to zawsze dobry i bezpieczny sposób na doprowadzenie ich do stanu czystości? Sprawdź, jakie obuwie możesz prać bezpiecznie, a którego lepiej do pralki nie wrzucać.

Pranie butów wykonać można ręcznie lub z wykorzystaniem pralki. Obie metody dadzą dobre efekty, jednak pranie należy wykonać w odpowiedni sposób. Podczas prania, buty mogą ulec zniszczeniu – zwłaszcza w przypadku korzystania z pralki.

Buty w pralce

Decydując się na wrzucenie butów do pralki, trzeba mieć świadomość, że może to być dla nich niebezpieczne. Dlatego konieczne jest wykonanie jak najbardziej bezpiecznego prania. W tym celu należy wybrać łagodny program, może to być około 600 obrotów na minutę. Pod żadnym pozorem nie należy wirować obuwia. Do prania butów zastosuj płyn, a nie proszek, gdyż ten drugi o wiele trudniej wypłukać. Przed umieszczeniem obuwia w pralce trzeba wyciągnąć sznurówki, które należy wyczyścić ręcznie. Ponadto przed praniem dobrym pomysłem będzie przeczyszczenie butów z piasku oraz błota.

Co po praniu?

Po zakończonym praniu należy zabrać się za suszenie. Rozłóż buty i wyciągnij ich języki. Sprawi to, że schnięcie obuwia przebiegnie o wiele szybciej. Buty wypełnij je gazetami, żeby nie straciły swojego fasonu.  Wyprane buty można też powiesić na sznurku za języki. Pamiętaj, że suszenie obuwia na słońcu nigdy nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ wtedy buty mogą zblaknąć.

Jakich butów nie wolno wrzucać do pralki?

  • buty skórzane i zamszowe nie nadają się do prania
  • pranie obuwia jedynie z elementami skórzanymi także nie jest wskazane
  • buty wykonane z membran nie nadaj się do prania
  • botki i szpilki to obuwie, któremu pranie bardzo zaszkodzi
  • klejone buty także nie powinny być prane

Jakie buty możemy prać?

  • niemal wszystkie buty sportowe można bezpiecznie wrzucać do pralki
  • szyte tenisówki i trampki to buty, które bezpiecznie przejdą każde pranie

Podsumowanie

Posiadane przez nas buty prędzej czy później mogą ulec większemu zabrudzeniu. Nawet dobrze i solidnie wykonane buty są narażone na uszkodzenia podczas prania. Dlatego trzeba zachować ostrożność. Na pewno nie pierzmy butów, które są bardzo eleganckie i cenne, gdyż ryzyko może się okazać zbyt duże. Jeżeli decydujemy się na opisany sposób czyszczenia obuwia, postępujmy rozsądnie.

Markowa odzież: https://atamanshop.pl/pl/33_pit-bull-west-coast

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments