Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?

Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?

Koszty instalacji pompy ciepła.

Za co odpowiedzialne są pompy ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami, których zadaniem głównym jest przede wszystkim pobieranie energii ze źródeł odnawialnych. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów dostępnych modeli pomp. Klasyfikowane one są głównie ze względu na źródło dolne pozyskiwania ciepła. Zaletą główną tego systemu jest na pewno inwestycja jednorazowa, która jest związana ściśle z instalacją systemu oraz uniezależnienie się od cel paliw na światowych rynkach.

Koszt pompy ciepła jest zależy od kilku czynników. Jednak cena systemu kompletnego razem z jego instalacją dla domu o średniej wielkości około 150 metrów kwadratowych zaczyna się od około 50 tysięcy złotych. W przypadku dużych domów, nawet może przekroczyć 120 tysięcy złotych.

Co ma wpływ na koszt?

Na koszt na pewno duży wpływ mają lokalizacyjne czynniki budynku, sposób ogrzewania jak i także technologia budowania domu. Relacje pomiędzy samymi kosztami inwestycji oraz eksploatacji analizować należy w długim okresie czasu. Bowiem pompy ciepła nawet pracują ponad dwadzieścia pięć lat. Zwrot inwestycji jednak najlepiej zaplanować na około dziesięć lat. Okres dłuższy oznaczać może naprawdę znaczne zmiany w technologii urządzeń nowszych.

Jeśli sobie przyjmiemy, że koszt gruntowej pompy z poziomym kolektorem dla domu przeciętnego w Polsce centralnej wynosi około 45 tysięcy złotych, to za ten sam model z pionowym kolektorem przeznaczyć musimy więcej o mniej więcej 5 tysięcy złotych. Zapłacimy najmniej za powietrzną pompę monoblokową dla warunków tych. Będzie to bowiem około 29 tysięcy złotych. Gdy jednak wybierzemy model split, to dopłacić należy jeszcze 5 tysięcy złotych.

Jak widać na załączonym obrazku pompy ciepła są sporą inwestycją. Jednak inwestycja ta się zwróci z czasem. Warto zatem ponieść koszty instalacji systemu i na długie, długie lata cieszyć się komfortem oraz wymogą. Nie musimy także obserwować z obawą rosnących cen paliw, które podbijają światowe rynki i doprowadzają do łez wiele osób.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments