Ekogroszek – ekologiczne i tanie paliwo do ogrzania budynku

Ekogroszek – ekologiczne i tanie paliwo do ogrzania budynku

Proces powstawania ekogroszku

Ekogroszek uzyskuje się z węgla kamiennego, który poddaje się obróbce. Specjalnie wybiera się węgiel, który w swoim składzie posiada niewiele siarki oraz popiołu i kamienia. Z węgla kamiennego wyodrębnia się ziarna, które posiadają średnicę od 5 mm, aż do 25 mm. Tak uzyskany materiał podaje się suszeniu.

Proces spalania ekogroszku

Spalanie ekogroszku w celu uzyskania energii na ogrzewanie budynku jest o wiele bardziej ekologiczne niż spalanie samego węgla. Ekogroszek zawiera tylko 0.1 proc. siarki. Taka ilość siarki nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego. Kotły, w których spala się ekogroszek, wydzielają niewielką ilość popiołu (max. do 3 proc.). Ekogroszek podczas spalania emituje mniej dwutlenku węgla do atmosfery niż węgiel. Mniejsza jest również emisja CO oraz pyłów, aż o 90 proc. mniejsza niż w przypadku węgla kamiennego. W porównaniu do węgla, ekogroszek to ekologiczne i wydajne energetycznie paliwo, które z powodzeniem może stanowić bezpieczny zamiennik węgla.

Ekogroszek – w pełni ekologiczne i niedrogie paliwo

Kotły przeznaczone do spalania ekogroszku są niskoemisyjne. Mimo że ekogroszek jest materiałem opałowym tańszym od węgla, trzeba uważać na zbyt niską cenę ekogroszku. Jeżeli jest ona bardzo niska, może to wskazywać na słabą jakość parametrów, która przekłada się na mało efektowny proces spalania. Chcąc zaoszczędzić, tak naprawdę nabywca taniego ekogroszku narazi się na straty. Jeżeli ekogroszek jest gorszej jakości może uszkodzić kocioł albo podajnik do niego. Tak może się stać w przypadku zbyt wilgotnego ekogroszku o niewłaściwych rozmiarach ziaren.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments