Co warto wiedzieć o parafinie i knotach do świec?

Co warto wiedzieć o parafinie i knotach do świec?

Hobbyści zainteresowani wytwarzaniem świec z pewnością niejednokrotnie zastanawiali się, jakie wyróżniamy rodzaje parafin oraz jakie knoty do świec dostępne są na rynku. Co warto wiedzieć o parafinie i o knotach? Tutaj znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania!

Parafina do świec

Na rynku wyróżnić można 3 główne rodzaje tego składnika. Parafina może występować w postaci:

  • Stałej,
  • płynnej,
  • w pastylkach lub granulkach.

Parafina stała

Knoty do świec

Knoty do świec

Dostępna jest w blokach, które do produkcji świecy należy rozpuścić w kąpieli wodnej. To najpopularniejsza forma parafiny. Można tutaj wyróżnić również drugi podział na parafinę stałą (której temperatura topnienia to 60ºC oraz temperaturę plastyczną, której temperatura topnienia to  54-60ºC.

Parafina w granulkach

Rzadko spotykany rodzaj parafiny. Taka forma może mieć postać proszku lub granulek. Temperatura takiej parafiny to 54-60ºC. Ze względu na trudną dostępność i konieczność wykonywania precyzyjnych ruchów, ten rodzaj parafiny nie jest stosowany do produkcji świec domowych.

Parafina płynna

To przeźroczysty płyn. Nie jest stosowana do wytwarzania świec domowych. Główne sektory jej zastosowania to medycyna oraz kosmetyka.

Knoty do świec

Najczęściej do świec stosuje się knoty bawełniane i knoty powlekane. Pierwszy rodzaj cechuje się większą trwałością oraz szerszym zastosowaniem. Należy pamiętać, aby do produkcji świecy stosować knoty wykonane w 100% z bawełny. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnej woni plastiku. Dobór odpowiedniego knota do świecy stanowi nie lada wyzwanie. Musi być on dostosowany do rodzaju wykorzystanej parafiny, szerokości otworu formy oraz do tego, jak dług chcemy palić świecę. Każdy knot ma również swoją grubość. Przy plakietce widoczne będzie specjalne oznaczenie, dzięki któremu dowiemy się, jak szeroki będzie palący się ogień. Zasada jest bardzo prosta. Im szerszy otwór w formie, tym większa będzie otrzymana świeca i większy knot należy zastosować. W przypadku wąskiego otworu konieczne jest wybranie wąskiego knota, który będzie dawał wąski ogień.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments