Apteki: zastrzyk z franczyzy cz.1

Apteki: zastrzyk z franczyzy cz.1

Farmaceuci to specyficzna grupa zawodowa. Prowadzenie apteki jest dla nich misją, a swoją pracę traktują bardzo osobiście. Dlatego początki wprowadzania franczyzy w aptekach były niezwykle trudnym zadaniem. Najpierw musieliśmy naszych potencjalnych klientów przekonać, że warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia, jakie mamy w zarządzaniu apteką. Że współpraca na zasadzie franczyzy niesie korzyści w postaci transferu wiedzy, dostępu do nowoczesnych narzędzi, a w konsekwencji pozwala na jeszcze większe zaangażowanie się w bezpośrednią pracę z pacjentem – mówi Ewa Wasiak-Zasada.

Krok po kroku

Specyfika środowiska farmaceutycznego sprawiła, że wdrażanie franczyzy odbywało się małymi krokami. Zbieranie know-how trwało dwa lata. Wszystkie standardy i zasady były najpierw wprowadzane w aptekach własnych, tak aby przyszli franczyzobiorcy mogli zobaczyć, jak wygląda apteka Dbam o Zdrowie.

– Znaliśmy rynek i wiedzieliśmy, gdzie są problemy. Wiedzieliśmy również, że z tą wiedzą jesteśmy w stanie pomóc prywatnym właścicielom w prowadzeniu ich biznesu, ale jeszcze wtedy sami uczyliśmy się franczyzy. W Polsce byliśmy pierwsi, a na Zachodzie preferowany był zupełnie inny model współpracy. W naszej branży franczyza była zupełnie nieznana. Nie chcieliśmy nikogo przestraszyć, dlatego jedynym warunkiem była lokalizacja, minimum kilkaset metrów od apteki własnej – dodaje wiceprezes zarządu.

Siłą DOZ już wtedy była znana marka i wiedza, którą zdobyła, zarządzając siecią placówek własnych, ale przede wszystkim pozycja negocjacyjna. Najtrudniejsze wciąż było przekonanie farmaceutów, że franczyza może poprawić wyniki finansowe ich aptek. Wielu udało się przekonać, ale nie wszyscy poradzili sobie z funkcjonowaniem w nowych realiach. Po dwóch latach, które polegały przede wszystkim na pozyskiwaniu franczyzobiorców, przyszedł czas na weryfikację. Liczba franczyzowych aptek zmniejszyła się, ale jak podkreśla wiceprezes Wasiak-Zasada, świadomie.

Spis treści:

Część Ihttp://kopalniakedytow.pl/apteki-zastrzyk-z-franczyzy-cz-1/
Część IIhttp://kopalniakedytow.pl/apteki-zastrzyk-z-franczyzy-cz-2/
Część III http://kopalniakedytow.pl/apteki-zastrzyk-z-franczyzy-cz-3/

Facebook Comments
2 comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments